Współczesne warsztaty samochodowe dzielą się na profesjonale i te owiane złą sławą. Łupem tych drugich padają zazwyczaj naiwni klienci, którzy niekoniecznie muszą zdawać sobie sprawę z każdego centymetra własnego pojazdu. Przykładem usługi warsztatowej, która budzi wiele kontrowersji jest wymiana koła dwumasowego. W dzisiejszym artykule opiszemy wady i zalety tego rodzaju wymiany z uwzględnieniem obiegowych opinii na jej temat. Co jest prawdą, a co mitem? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.

Czym tak naprawdę jest koło dwumasowe?

Dwumasowe koło zamachowe zgodnie z definicją jest elementem tłumiącym wibracje chroniąc w ten sposób układ napędowy przed występowaniem przeciążeń. To właśnie tytułowy element sprawia, że możemy wykorzystywać niskie obroty silnika bez nadmiernej straty paliwa. Obecność koła zamachowego dwumasowego pozwala zatem na zwiększony komfort jazdy oraz zmiany biegów. Niestety – charakterystyczny stukot wydobywający się spod maski silnika może świadczyć, że koło zamachowe uległo awarii. Mając na uwadze fakt, że jej usunięcie wiąże się z całkowitą wymianą i jest kosztowne – wielu kierowców może się na skutek tego dźwięku nabawić palpitacji serca.

Cena koła dwumasowego zamachowego

Współczesny rynek motoryzacyjny charakteryzuje się nader zróżnicowanymi cenami poszczególnych elementów auta. Dotyczy to także, a nawet przede wszystkim koła zamachowego dwumasowego. W najlepszym wypadku za nowe koło zapłacimy około 1000zł, choć wiele zależy od modelu i marki. Niektóre warianty kosztują nawet około 5000zł, a zasada związana z cenami kół zamachowym jest banalna – im bardziej popularny silnik, tym cena koła zamachowego niższa. W ostateczności wiele osób w przypadku awarii decyduje się na regenerację tytułowej części. Czy taki zabieg ma sens? Zapytaliśmy eksperta – Rafała Wójcika.
„Zgodnie z kanonem motoryzacyjnej literatury regeneracja koła zamachowego dwumasowego teoretycznie nie jest możliwa. Oczywiście rodzima sztuka mechaniki zaprzecza tej teorii, a głównym powodem decyzji związanej z regeneracją jest oczywiście pokusa szybkiej sprzedaży auta. Z punktu moralnego punktu widzenia pozostawia to wiele do życzenia, ale z ekonomicznego – rzeczywiście ma to sens…”
Warto podkreślić, że nowe koła dwumasowe objęte są okresem gwarancyjnym, dlatego wbrew polskiemu rozsądkowi inwestycja ta ma charakter długofalowy – słowem, gra jest warta świeczki.

Profesjonalny montaż koła dwumasowego

Bez względu na decyzję dotyczącą regeneracji, czy też zakupu nowego elementu – zarówno montaż, jak i demontaż będzie procesem koniecznym. Wbrew pozorom zamontowanie koła zamachowego nie jest czynnością skomplikowaną, choć wymaga sporej precyzji. Właśnie w tym aspekcie szukać należy oszczędności, bowiem ceny wymiany w warsztatach są wysokie, zaś ich skuteczność – bywa różna. Wymiana koła zamachowego dwumasowego powinna być kompleksowa. Dokonując montażu warto wymienić także sprzęgło oraz uszczelniacz wału korbowego – te dwa elementy wpływają na eksploatację tytułowej części. Przy wymianie dobrze także pamiętać o wymianie śrub mocujących oraz docisków – to ważne ze względu na działanie całego układu.
Wszystkie niezbędne części znaleźć można na https://www.centercar.pl/partscatalogue/.

 

Sprawdź także: https://comparic.pl/kurs-kuny-chorwackiej-hrkpln-notowania-online/