Współczesne – zaawansowane technologie nie oszczędzają również aut. Coraz więcej funkcji uwarunkowanych jest właśnie przepływem prądu – pomijając komputery pokładowe i im podobne wymienić można chociażby funkcjonowanie szyb. Gdy dodamy do tego szeroką gamę poszczególnych podzespołów uwarunkowanych napięciem, to może się okazać, że za większość usterek odpowiedzialna jest właśnie „elektryka”. Jak odpowiednio diagnozować tego rodzaju awarie oraz w jaki sposób sobie z nimi poradzić? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Funkcje poszczególnych elementów układu elektrycznego

zegary

Okazuje się, że problemy z elektryką w aucie mogą pozbawić kierowcę nie tylko użytkowania elektrycznych szyb oraz radia, ale mogą także uniemożliwić dalszą jazdę. Awarie układu elektrycznego w krótkim czasie wpływają na eksploatację innych – ważnych elementów, dlatego bardzo istotna jest natychmiastowa reakcja którą może być wizyta u specjalisty. Do podstawowych elementów układu elektrycznego w samochodzie zaliczamy alternator, akumulator oraz rozrusznik. W jaki sposób działają owe elementy? Oto ich charakterystyka.
Akumulator – jest odpowiedzialny za dostarczanie prądu elektrycznego do zasilania układu zapłonowego oraz paliwowego jeszcze przed uruchomieniem silnika. Układy te powinny być zasilone prądem elektrycznym odpowiednio wcześniej z uwagi ich kluczowej roli w momencie uruchamiania zwanego rozruchem silnika. Sprawdzone akumulatory można znaleźć na https://www.centercar.pl/pages/akumulatory,30-152.aspx.
Rozrusznik – jest odpowiedzialny za pobór niewielkiej ilości prądu z akumulatora w celu uruchomienia koła zamachowego. Ten element z kolei wprawia w ruch wał kreujący ruch posuwisto-zwrotny tłoków. Gdy silnik zostanie już uruchomiony alternator napędzany paskiem ładuje akumulator tym samym tworząc prąd do zasilania wszelkich elementów w samochodzie.
Alternator – jest napędzany z paska osprzętu. Celem działania alternatora jest ładowanie akumulatora oraz wytwarzanie prądu elektrycznego służącego zasilaniu innych elementów – przede wszystkim udogodnień występujących w aucie. Gdy alternator nie jest sprawny nastąpi błyskawiczne rozładowanie akumulatora co prowadzi do zgaśnięcia silnika. Dalsza jazda jest w tym momencie niemożliwa.

kiero

Najpowszechniejsze przyczyny awarii elementów układu elektrycznego

Problemy z akumulatorem stanowią najbardziej popularną przyczynę awarii związaną z pracą układu elektrycznego w samochodzie. Można rzec, że akumulator jest źródłem większości usterek, dlatego istotna jest jego żywotność oraz dbałość o ów element. Do innych rodzajów przyczyn popularnych usterek zaliczamy m.in. awarię alternatora, skorodowanie kabli akumulatora, uszkodzenie regulatora napięcia, awarię paska klinowego oraz przepalenie bezpiecznika. W każdej z tych sytuacji powinniśmy natychmiast udać się do warsztatu mechanicznego, bądź elektryka samochodowego. Zaniedbanie tego rodzaju usterek może przyczynić się do stworzenia zagrożeń w ruchu drogowym.