Wiedza na temat zastosowania samochodów, motocykli i ciągników określana jest mianem motoryzacji. Jej fani godzinami potrafią rozwodzić się na temat silników, cylindrów, koni mechanicznych itd. Stacje telewizyjne prześcigają się w pomysłach na coraz to nowsze programy, w których do woli można mówić o karoserii, wyścigach i najlepszych markach aut i motorów.

Mobilność

Motoryzacja przyczyniła się do powstania mobilności i zapewniła nam łatwiejsze i sprawniejsze przemieszczanie się. Transport drogowy nabrał nowego znaczenia, ważne stało się budowanie odpowiedniej jakości dróg i zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu ulicznym. Gdy dziedzina ta dopiero raczkowała, przed I wojną światową, mało kto mógł sobie pozwolić na zakup samochodu. Dziś jest to główny środek transportu i nikt nie wyobraża sobie życia bez możliwości szybkiego przemieszczania się.

Rozwój motoryzacji pociągnął za sobą jednak wiele ofiar, gdyż okazało się, że spowodowanie wypadku wcale nie jest tak trudne, zwłaszcza na drogach o złej jakości. Koniecznym stało się ustawienie odpowiednich znaków drogowych, sygnalizacji świetlnych, utworzenie przejść dla pieszych. Tylko dzięki dokładnemu zorganizowaniu ruchu drogowego, można zapobiec tragediom. Powstanie samochodów przyczyniło się również do większego zużycia paliwa, które jest dziś niezwykle cennym surowcem. Te z państw, które są w ich posiadaniu, nie muszą borykać się ze stale wzrastającymi cenami paliwa w kraju i posiadają niezłą kartę przetargową w negocjacjach międzynarodowych.