Floty samochodowe w przedsiębiorstwach stanowią istotny element logistyki. Sprawnie działająca flota to milowy krok do dynamicznego rozwoju danej marki. Aby tabor funkcjonował bez zarzutu ktoś musi sprawować nad nim nieustającą opiekę. Tym kimś jest tzw. fleet manager – innymi słowy dowódca floty. Czym konkretnie zajmuje się taka osoba i kto może nią zostać? Oto odpowiedź.

Dużo zależy od rodzaju firmy.

Zasadność obecności dowódcy floty samochodowej wynika w dużej mierze z rodzaju przedsiębiorstwa, a zwłaszcza jego wielkości. W przypadku małych – lokalnych firm organizacja taboru leży w gestii obowiązku dodatkowe, który spada na głowy sekretarek, magazynierów, kierowców, lub innych pracowników administracyjnych. Mowa o flotach w których działa kilka – maksymalnie kilkanaście pojazdów. Rzecz wygląda zgoła odmiennie w przypadku, gdy pod opieką mamy kilkadziesiąt aut – wówczas obecność fleet managera jest niezbędna i wbrew pozorom bardzo dużo od niego zależy. W jaki sposób powinien działać dowódca takiej floty? Literatura fachowa określa skuteczne działanie na podstawie dwóch pojęć – ekonomia i efektywność. Skoro wiemy już, które przedsiębiorstwa potrzebują fleet managera warto dowiedzieć się kto może nim zostać.

Kto może zostać dowódcą floty?

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez organizację Flota Auto Biznes 2012 okazuje się, że blisko 90% fleet managerów to mężczyźni. Tendencja to od kilku lat zmienia się, bowiem coraz częściej tematem zarządzania flotą interesują się kobiety. Inne badania statystyczne dowodzą, iż najwięcej osób sprawujących pieczę nad taborami posiada wykształcenie wyższe – licencjackie, studia wyższe, a nawet doktorat. Mowa o poziomie oscylującym na granicy 80%. Jaki kierunek ukończyli wspomniani fleet managerowie? W większości przypadków są to osoby po bankowości, marketingu, zarządzaniu, ekonomii, administracji oraz logistyki. Te obszary zgodnie z badaniami statystycznymi zajmują 25% wszystkich kierunków znajdujących ujście w tematyce floty samochodowej. Niewątpliwie wspólnym mianownikiem wszystkich osób parających się zarządzaniem floty jest zamiłowanie do motoryzacji. Zapewne dlatego najwyższy procent pośród osób ze średnim wykształceniem na stanowisku fleet managera zajmują mechanicy samochodowi.

oktavia-bagaznik

Ile zarabia fleet manager?

Jeśli mówimy o zarobkach fleet managera należy powrócić do pierwszego akapitu, ponieważ ogromne znaczenie w tym aspekcie ma rodzaj oraz wielkość danej firmy. Mówiąc inaczej wysokość wynagrodzenia jest proporcjonalna do wielkości danej floty. Im więcej aut, tym większe zarobki. Dane opublikowane przez portal – Gazeta Praca ukazują, iż średnia pensja dowódcy floty samochodowej mieści się w granicy 4.000-5.000zł brutto. Sporą rolę odgrywa także doświadczenie oraz rodzaj branży. Fleet managerowie na chwilę po studiach mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu średniej krajowej, zaś doświadczeni pracownicy z wieloletnim stażem w wielu przypadkach zarabiają kwoty opiewające w kilkanaście tysięcy złotych. Czy warto być fleet managerem? Wszystko zależy od indywidualnego podejścia i pasji jaką w sobie nosimy. Cała reszta to tylko dodatki i ewentualne bonusy.