Kia Rio to pojazd wokół którego narosło wiele mitów. Dla jednych jest to majstersztyk, dla innych typowo koreańska partanina, która poza niewielką rewolucją technologiczną nie wniosła niczego do światowej motoryzacji. I tak strony sporu przekrzykują się na forach internetowych zapominając o jednym zasadniczym elemencie – precyzji, która jest cechą szczególną koreańskich konstruktorów.
Części do samochodów KIA.

Początki

Kia Rio pierwszy raz została zaprezentowana w roku 1999 na targach motoryzacyjnych w Genewie. Data ta może nam dać sporo do myślenia. O jej znaczeniu opowiada ekspertka z dziedziny historii motoryzacji – Ewa Lok.
„Proszę zwrócić uwagę na fakt, iż druga połowa lat 90’ to swego rodzaju renesans motoryzacyjny. Wówczas powstało najwięcej solidnych, a jak mówią entuzjaści – niezniszczalnych aut osobowych. Grupa VAG zdetronizowała globalny rynek doskonałymi propozycjami, zaś BMW i Mercedes nie pozostawali jej dłużni. W czołówce znajdowały się także dzieła francuskich konstruktorów, a i rynek włoski pomimo chwilowego uśpienia rozpoczął wstawanie z kolan. W gąszczu tak wielu – znakomitych ofert nie sposób było odnaleźć się propozycji koreańskich konstruktorów. Swoje zrobił także marketing, a w zasadzie jego brak. Pozycji marki dopiero rozpoczynała wspinaczkę ku górze i myślę, że Kia Rio pierwszej generacji jest tego zaczątkiem…”
Początkowo pojazd oferowany był wyłącznie w wariancie combi. Wariant sedan wprowadzono dopiero w roku 2002 i wbrew pozorom strategia ta okazała się być fantastyczna. Wszystko za sprawą poprawek które naniesiono nie tylko w wersji estetycznej, ale także wewnątrz pojazdu. Zmianie uległy przede wszystkim przedni pas pojazdu, tylne reflektory, deska rozdzielcza oraz poprawie uległo wykończenie. Doskonałym pomysłem było również zastosowanie wersji wyposażeniowych. Poszczególne modele dostępne były w pakietach z ABS, klimatyzacją, poduszkami powietrznymi, elektrycznie sterowanymi szybami i lusterkami, a także światłami przeciwmgielnymi.

Druga generacja

Druga generacja tytułowego modelu została zapoczątkowana w roku 2005 podczas targów w Detroit. Sukces pierwszej generacji spowodował ogromne zainteresowanie jej kontynuacją, zwłaszcza, że Kia Rio zostawiła w testach w tyle takie modele jak Honda City, Seat Cordoba, Dacia Logan, czy Fiat Albea. Wyjątkiem pozostawała Skoda Fabia, (Skoda – części w centercar) która powiedzmy sobie wprost – była bezkonkurencyjna. Projektanci pomimo chybotliwego sukcesu zdecydowali się na radykalny krok. Postanowili stworzyć pojazd na nowo – od podstaw. Tu ciekawostka – poza wersjami wyposażeniowymi – family, Comfort, optimum dostępna była jeszcze opcja limitowana określona mianem salsy. Druga generacja tytułowego modelu kolejny raz okazała się sukcesem i w opinii wielu specjalistów – fundamentem dla doskonałej sprzedaży marki w ostatnich latach. Obecnie produkowana jest czwarta generacja auta, która stanowi ewolucję poprzedniej. Sprzedaż – podobnie jak w przypadku uprzednich jest spektakularna.