Ze względu na klimat, który się ociepla, samochód który kupujemy chcemy, aby posiadał klimatyzację. Fale upałów są coraz dłuższe i bardziej dokuczliwe, a samochody bez klimatyzacji stają się mniejszością. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, jak dbać o system klimatyzacyjny, by chłodził nas latem i nie wymagał kosztownych napraw.

Jakie poważniejsze usterki systemu klimatyzacji mogą nas spotkać ?

Uszkodzeniu mogą ulec części pod wpływem nie właściwej eksploatacji lub po prostu zużycia materiału. Czeka nas wtedy naprawa klimatyzacji Toruń, gdzie fachowcy zdiagnozują przyczynę i naprawią lub wymienią wadliwe elementy.
Z większymi kosztami trzeba się liczyć, gdy zepsuciu ulegnie sprężarka, która odpowiada za tłoczenie czynnika chłodzącego. Kolejnym elementem, który może okazać się bardzo kosztowny są aluminiowe tłoczki oraz korpus sprężarki. Może zdarzyć się także sytuacja, że cały układ zostanie zabrudzony opiłkami, a jego czyszczenie nie należy do najtańszych.
Aby nie dopuścić do poważniejszych uszkodzeń bardzo ważne są przeglądy i systematyczna konserwacja.

Jak często wykonywać przeglądy klimatyzacji ?

W ciągu roku wycieka do 10% środka chłodzącego. Olej który jest niesiony ze środkiem chłodniczym smaruje elementy, by dobrze działały. Brak dostatecznego smarowania powoduje uszkodzenie układu. Dlatego co roku powinniśmy jechać na przegląd i uzupełniać wszystkie płyny oraz wymieć niezbędne filtry. Dbając regularnie, zmniejszamy ryzyko uszkodzenia droższych w naprawie i zakupie części.

Odgrzybianie klimatyzacji.

W parowniku klimatyzacji rozwijają się bakterie i grzyby, gdyż panują tam ciemne i wilgotne warunki. Wszystkie te szkodliwe mikroorganizmy przedostają się do wnętrza pojazdu powodując kaszel, łzawienie oczu oraz reakcje alergiczne. Często pojawia się brzydki zapach i wtedy jak najszybciej trzeba się udać do serwisu, bo zagraża to nie tylko naszemu zdrowiu ale i dzieciom, które są bardzo wrażliwe na grzyby i pleśnie.

Pamiętajmy też o klimatyzacji zimą, aby włączać ją co najmniej raz na dwa tygodnie. Zapobiegnie to uszkodzeniu systemu i naprawa klimatyzacji Toruń będzie potrzebna sporadycznie. Regularne przeglądy pozwolą nam cieszyć się chłodem w upalne dni i uniknąć dużych wydatków na wiosnę.